Clubs


    Clubs

    Overview


    For a list of all clubs and meeting times, please see below. If a student is interested in starting a new club, please download "Chartering a Club" paperwork and submit to the Activity Coordinator, Mrs. Munson when complete.

    Please contact the Activity Coordinator, Michelle Munson, if you have any questions.

    Fine ArtsAdvisors
    BandJared Tanner
    ChoirRobin Wood
    OrchestraJana Dalpez
    TheaterMichael Butterworth

    ActivitiesAdvisors
    (students are selected for these groups based on various criteria)
    ASBMichelle Munson
    CheerCamille Wright
    Julie Hicks
    DECAChris Gapinski
    Dance/Drill TeamAlanna Ellis
    National Honor SocietySteve Darnell
    NJROTCJohn Deehr, Matthew Spears
    Patriot CrewMichelle Munson
    Patriot PressKris Daughters
    YearbookAmy Cooke
    Class of 2020 AdvisorAndrea Antrim
    Class of 2021 AdvisorAndrea Noon
    Class of 2022 AdvisorLaura Henry
    Class of 2023 AdvisorKim Loucks

    GroupAdvisorMeeting TimeLocation
    Art CLub Annie CooperWednesdays 9:00 AMRoom 6118
    Badminton/Volleyball ClubKelsey FooteWednesday 8:45amMain Gym
    Baking ClubMargaret Rumpeltes
    Tuesdays (B Days Only) 3:05pmRoom 4217
    Book Review ClubJoAnn Olsson
    2nd Wed of month 9:40amLibrary
    Celebrate Your Culture (CYC)Ross Matheny
    Mondays (A Days Only) 3:00pmPortable 7
    Chess ClubJake Crowley
    Wednesdays 4:00pmRoom 5104
    Craft ClubAlisa Jeremica
    Mondays 3:00pmRoom 4203
    Dungeons and DragonsAlisa JeremicaThursdays 3:00pmRoom 4203
    FCCLADonna AbbeyMegan Sirotzki1st & 3rd Wed 9:40am-10:00 AMRoom 5137

    Girls Who Code

    Jeff Woffinden
    Thursdays 5123
    Glee ClubRon Thruelsen
    Thursdays 3:00pmRoom 5240
    Harry PotterChelsea CroshawMondays 3:00 PMRoom 5233
    HOSA Donna Abbey2nd & 4th Tuesdays 3:00pm4209
    Jam ClubJared Tanner
    Fridays 3:00pmRoom 1215
    JSA (Jr. State of America)Mike Hausenfluck
    Tuesdays 3:00pmRoom 5140
    Key ClubMadison Lakey
    Monday 3:00pmRoom 5138
    Math ClubAngie Kruzich
    Tuesdays 3:00pmRoom 5237
    MinecraftEleanor Schneider
    Mondays 3:00pmRoom 4217
    Model UN ClubThomas Kennedy
    Wednesdays 4:00pmRoom 5235
    Ninja ClubMotoko Abe
    Tuesdays 3:00pmRoom 5135
    Patriot CrewMichelle Munson
    3rd Thursday of Month 7:30amRoom 4202
    Patriots UnitedCrystal Stanley
    Last Thursday of Month 3:00pmRoom 4210
    PhysettesMark BuchliWednesdays 9:00amRoom 4211
    Ping Pong ClubBrittany Fannon
    Thursday 3:00pmCommons
    Robotics Club FRCTod Oney
    Tuesdays 3:00pm Room 6104
    Robotics Club FTCTod OneyThursday 3:00pmRoom 6104
    Science OlympiadAnnette Lin
    Mondays 3:00pmRoom 4201
    Super Marios SMASH Bros.Eleanor SchneiderTuesday 3:00pmRoom 4217
    TSA (Technology Student Assoc.)Gary McIntosh
    1st and 3rd Thursday 3:00 PMRoom 6103
    VTS (Volunteer Together for Service)Steve DarnellThursdays 3:00 PMP1