Bell Schedules

Bell & Bus Schedules

Bell Times

Regular 9:15 AM - 3:40 PM
Wednesday 9:15 AM - 1:30 PM
Early Release 9:15 AM - 11:45 AM
Kindergarten (AM), Regular 9:15 AM - 12:15 PM
Kindergarten (AM), Wednesday 9:15 AM - 12:15 PM
Early Release 9:15 AM - 11:45 AM

Bus Schedules

Regular 9:05 AM - 3:49 PM
Wednesday 9:05 AM - 1:39 PM
Early Release 9:05 AM - 11:54 AM

Monday, Tuesday, Thursday, Friday

Drop-off 9:00 am – 9:10 am
Entrance Bell 9:05 am
School Starts 9:15 am
AM Recess
2nd Grade 10:30 am – 10:50 am
3rd Grade 10:30 am – 10:50 am
Kindergarten 10:55 am – 11:10 am
1st/5th Grade
Lunch 11:25 am – 11:45 am
Recess 11:45 am – 12:05 pm
4th Grade
Lunch 11:50 am – 12:10 am
Recess 12:10 am – 12:30 pm
2nd Grade
Lunch 12:10 pm – 12:30 pm
Recess 12:30 pm – 12:50 pm
Kindergarten
Lunch 12:15 pm – 12:35 pm
Recess 12:35 pm – 12:50 pm
3rd Grade
Lunch 12:50 pm – 1:10 pm
Recess 1:10 pm – 1:30 pm
PM Recess
1st – 4th Grade 1:40 pm – 2:00 pm
5th Grade 2:05 pm – 2:25 pm
Kindergarten 2:15 pm – 2:25 pm
Dismissal 3:40 pm

Wednesday

Drop-off 9:00 am – 9:10 am
Entrance Bell 9:05 am
School Starts 9:15 am
AM Recess
2nd Grade 10:30 am – 10:50 am
3rd Grade 10:30 am – 10:50 am
Kindergarten 10:55 am – 11:10 am
1st/5th Grade
Lunch 11:25 am – 11:45 am
Recess 11:45 am – 12:05 pm
4th Grade
Lunch 11:50 am – 12:10 am
Recess 12:10 am – 12:30 pm
2nd Grade
Lunch 12:10 pm – 12:30 pm
Recess 12:30 pm – 12:50 pm
Kindergarten
Lunch 12:15 pm – 12:35 pm
Recess 12:35 pm – 12:50 pm
3rd Grade
Lunch 12:50 pm – 1:10 pm
Recess 1:10 pm – 1:30 pm
Dismissal 1:30 pm