Roster

2021 Boundary Review Committee Roster

School Representatives

Apollo ElementaryTyrell Hardtke
Briarwood ElementaryJennifer Ferris
Cascade Ridge ElementarySandra Vanderzee
Challenger ElementaryRoselyn Osuagwu
Clark ElementaryMark Clemens
Cougar Ridge ElementaryKarissa Mobilia 
Creekside ElementaryKrista Wood
Discovery ElementaryLisa Reeder
Endeavour ElementaryAmy Myhre
Grand Ridge ElementaryToni Hunter
Issaquah Valley ElementaryMarcelle Waldman 
Maple Hills ElementaryAndrew Guss
Newcastle ElementaryTrisha Marshall
Sunny Hills ElementaryEmily Hays
Sunset ElementaryKelly Butterworth
  
Beaver Lake Middle SchoolMichael Tarlowe
Issaquah Middle SchoolCortney Eldridge
Maywood Middle SchoolMarta Burnet
Pacific Cascade Middle SchoolDana Rundle
Pine Lake Middle SchoolPam Winskill

Principals

Apollo ElementaryJane Harris
Briarwood ElementaryTia Kleinkopf
Cascade Ridge ElementaryJennifer Sehlin
Challenger ElementaryJennifer Kessler
Clark ElementaryChristy Otley
Cougar Ridge ElementaryDrew Terry 
Creekside ElementaryTera Coyle
Discovery ElementaryKathy Keegan
Endeavour ElementaryMegan Funes
Grand Ridge ElementaryJill Ravenscraft
Issaquah Valley ElementaryMichelle Pickard
Maple Hills ElementaryJoEllen Tapper
Newcastle ElementaryTod Wood
Sunny Hills ElementaryTim Baynes
Sunset ElementaryLeAnn Tuupo
  
Beaver Lake Middle SchoolStacy Cho
Issaquah Middle SchoolCarrie Reckling
Maywood Middle SchoolErin McKee
Pacific Cascade Middle SchoolJeff McGowan
Pine Lake Middle SchoolMichelle Caponigro

Technical Committee (Non-Voting)

Assistant SuperintendentJosh Almy
Chief Financial OfficerJake Kuper
Executive Director of Finance and Support ServicesMartin Turney
Executive Director of Elementary SchoolsSusan Mundell
Executive Director of Middle SchoolsJason Morse
Executive Director Communications & Digital StrategyLesha Engels
Executive Director of Special ServicesDana Bailey
Director of Capital ProjectsTom Mullins
Director of TransportationColeen Xaudaro
Transportation SupervisorBridget Anderson